100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
MEDIA

Filmy on-line

Wadowice – miasto mojego dzieciństwa
Wadowice – miasto mojego dzieciństwa

Jan Paweł II odwiedził rodzinne miasto trzykrotnie. W filmowym dokumencie ukazana została odpowiedź, jaki wpływ na osobowość tego wielkiego Polaka miały społeczność, kultura i historia Wadowic.

Lubię patrzeć jak wschodzi słońce
Lubię patrzeć jak wschodzi słońce

Przedstawienie w dokumencie telewizyjnym tak głębokiego myśliciela nie było łatwym zadaniem. Może dlatego taki dokument nigdy nie został wyprodukowany. Dzięki ogromnej pomocy i otwartości ludzi blisko polskiego papieża, z którymi przeprowadzono wywiady, wśród nich: George Weigel, prof. Stanisław Grygiel, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Teresa Malecka, prof. Rocco Buttiglione i wielu innych – ten dokument można było zrealizować. Pokazane w dokumencie archiwa Telewizji Polskiej wzbogacą wypowiedzi tłumaczące naukę największego z Polaków.

Nie zastąpi Ciebie nikt
Nie zastąpi Ciebie nikt

„Nie zastąpi Ciebie nikt” – muzyczny hołd; hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którą świętujemy w tym roku.

Serwis jp2.tvp.pl

Uruchomiony przez Telewizję Polską z okazji 100. urodzin Papieża, wyjątkowy serwis internetowy jp2.tvp.pl to z kolei najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o życiu Jana Pawła II. Zgromadzono tam już ponad 100 godzin telewizyjnych nagrań z różnych okresów, przechowywanych w zbiorach TVP. Zostały one w części zrekonstruowane cyfrowo.

Zbiory obejmują filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje ze spotkań oraz ponad 500 materiałów filmowych ze wszystkich ośmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. W serwisie znalazł się m.in.: zapis spotkania Papieża z Matką Teresą z Kalkuty w Warszawie w 1987 roku, czy Aktu Oddania Matce Bożej, którego Jan Paweł II dokonał na Jasnej Górze w 1979 roku.

W serwisie dostępna jest również sekcja „Nasz JP2”, w której internauci mogą podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II wysyłając i udostępniając prywatne pamiątki. Po zakończeniu obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II serwis jp2.tvp.pl będzie uzupełniany o kolejne materiały, także nadesłane przez internautów.

Programy telewizyjne

W obliczu światowego kryzysu na aktualności zyskało przesłanie Karola Wojtyły, by „być bardziej, niż mieć”. Film dokumentalny „Zmartwychwstanie” w reżyserii Ewy Świecińskiej (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 22.35) powstał w setną rocznicę urodzin Papieża Polaka.

Listy Jana Pawła II do mnicha benedyktyńskiego, o. Leona Knabita w dokumencie „Dialog. Życie zapisane w listach” (premiera w TVP Historia, 17 maja, godz. 19.00) w reżyserii Justyny Syrek i Wojciecha Kursy to filmowa opowieść o poruszającej korespondencji, która trwała od początku pontyfikatu do śmierci Ojca Świętego. Jan Paweł II i Leon Knabit pisali do siebie o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, a także o zwykłych, codziennych sprawach.

Dokument „Apartament” Macieja Czajkowskiego (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 21.10) jest intymnym portretem Świętego Jana Pawła II, zapisem niepublikowanych wcześniej zdjęć i filmów z nieoficjalnych wyjazdów w góry, rozmów i spotkań Jana Pawła II.

Kulisy życia i pontyfikatu Ojca Świętego przez lata dokumentował też watykański fotograf, Arturo Mari, którego dorobek przedstawia film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Moje życie dla Niego” (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 8.00; TVP Polonia, niedziela 17 maja, godz. 15.10).

Wadowice i góry – bez nich nie można w pełni zrozumieć Ojca Świętego. Film dokumentalny w reżyserii Piotra Kota „Wadowice, miasto mojego dzieciństwa” (premiera w TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 18.05; TVP Polonia, poniedziałek 18 maja, godz. 23:30) jest podróżą do Wadowic, rodzinnego miasta Papieża Polaka. Z kolei o miłości Świętego do Tatr opowiada, bogato ilustrowany archiwaliami, fragmentami poematu Tryptyk rzymski i muzyką ludowego zespołu Trebunie Tutki, dokument „Dominum montes – góry Jana Pawła II” (TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 22.40).

Liczne podróże Jana Pawła II przyniosły mu miano Papieża Pielgrzyma. Odbył ponad 100 pielgrzymek i odwiedził ponad 130 krajów. W filmie dokumentalnym „Świat według Jana Pawła II” Pawła Kornobisa (TVP1, poniedziałek 25 maja, godz. 21:00) przedstawiciele różnych wyznań opowiadają o spotkaniach z Papieżem i emocjach, jakie im wtedy towarzyszyły.

Fenomen pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny oddaje film „Pielgrzym” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 7:30 i 16:55), pierwszy niezależny film PRL, dokumentujący podróż apostolską Ojca Świętego do Polski.

Wpływ Jana Pawła II na losy świata pozostaje źródłem inspiracji dla ludzi filmu i teatru. Biografię Ojca Świętego prześledzimy w filmie fabularnym „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 23.45; TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 20.20) z kreacją Johna Voighta w roli dorosłego Papieża.

W dniu urodzin Karola Wojtyły zobaczymy premierę spektaklu Teatru Telewizji „Powołanie” Pawła Woldana (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 21:00) o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Z kolei „Narty Ojca Świętego” (TVP Kultura, niedziela 17 maja, godz. 23.00) to telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie, która w komediowej konwencji pokazuje, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża do kraju ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie.

Ważnym punktem obchodów będą transmisje mszy świętych. W przeddzień 100. urodzin Ojca Świętego odbędzie się msza św. w rodzinnej parafii Papieża pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 10.30). W dniu Jubileuszu TVP1 będzie transmitować z Watykanu mszę św. przy grobie Jana Pawła II pod przewodnictwem Papieża Franciszka I (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 7.00). Tego samego dnia odbędzie uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (TVP3, poniedziałek 18 maja, godz. 17.00). Po mszy świętej TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” z udziałem polskich gwiazd muzyki (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 18.00). W niecodziennej, wirtualnej odsłonie towarzyszyć im będzie chór i orkiestra.

W dzień urodzin Papieża Telewizja Polska zaprasza również na koncert „Wojciech Kilar – Missa Pro Pace” (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 18:25) w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Katowic i Chóru Polskiego Radia z Krakowa, zarejestrowany w Katedrze we Lwowie. Kulminacją obchodów jubileuszu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II będzie specjalne orędzie kardynała Stanisława Dziwisza, które wygłosi w Krakowie (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 20:05).

TV Trwam

13:30 NIEDZIELA 17 maja

Papież Polak do rodaków – Jasna Góra

III pielgrzymka św. Jana Pawła II do ojczyzny pod hasłem: ''Do końca ich umiłował''. Homilia w czasie mszy św. odprawianej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

13:45 NIEDZIELA 17 maja

Próba wiary – Święty Jan Paweł II

W jednym z krajów Ameryki Południowej toczy się postępowanie, mające zbadać cudowne uzdrowienie siostry dotkniętej chorobą Parkinsona. Jeden z członków komisji prosi o opinię słynną neurolog.

14:30 NIEDZIELA 17 maja

Koncert „Tobie Maryjo zawierzyłem…” z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła 2

Spektakl słowno-muzyczny w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, do którego wielokrotnie przebywał Karol Wojtyła jako młodzieniec, kardynał a potem Ojciec Święty Jan Paweł II.

11:50 i 19:25 PONIEDZIAŁEK 18 maja

Pokój Wam! Przedziwna rzecz te dróżki

Film prezentuje duchową drogę św. Jana Pawła II, który rozważając mękę i śmierć Chrystusa, od pustego grobu prowadzi ludzkość do Bożego Miłosierdzia.

17:30 PONIEDZIAŁEK 18 maja

Okiem kamery – Rodzice Jana Pawła II

Grupa reporterów TV Trwam odwiedza różne rejony Polski i przygląda się aktualnym wydarzeniom lokalnym, interesującym aspektom życia Kościoła, życiu ciekawych ludzi i ważnym problemom społecznym.

18:15 PONIEDZIAŁEK 18 maja

Rozmowy niedokończone – Św. Jan Paweł II. 100-lecie urodzin

Dyskusja z zaproszonymi gośćmi. W rozmowie mogą uczestniczyć także widzowie.

19:30 PONIEDZIAŁEK 18 maja

Jan Paweł II

Film animowany

23:00 PONIEDZIAŁEK 18 maja

Santo Subito - Prorok naszych czasów

Widowisko przybliża najważniejsze przesłania pontyfikatu św. Jana Pawła II. Przypomina wyzwania, które postawił przed nami Papież Polak i wskazówki, którymi możemy się kierować w życiu.

Inicjatywy internetowe

1.

Inicjatywa #ThankYouJohnPaul2 – „Dziękuję Ci Janie Pawle II” – ma charakter ogólnoświatowy i jest wspierana przez Konferencję Episkopatu Polski. Internauci chcą, dzięki wpisom, filmikom, zdjęciom stworzyć wirtualny tort urodzinowy w mediach społecznościowych. To akcja społecznościowa, do której zapraszają znani politycy oraz duchowni. Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z tym samym hasztagiem. Akcja trwa do końca roku.

2.

Bieg, w którym można wziąć udział wirtualnie. Rozpoczęto już ogólnopolskie zapisy do biegu, w którym każdy może wziąć udział, zdobyć medal i upamiętnić obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.biegdobroczynnosci.pl

3.

Dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i inne materiały z archiwum IPN od 15 maja zostaną udostępnione na nowym portalu dotyczącym wizyt Jana Pawła II w Polsce w okresie PRL. Wśród archiwaliów znajdzie się grafika „Solidarności” pochodząca z tzw. szafy Kiszczaka. W serwisie będzie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, opisy poszczególnych etapów pielgrzymek, fotografie (zarówno wykonane przez funkcjonariuszy SB w ramach czynności służbowych, jak i zdjęcia z kolekcji prywatnych), grafiki, ulotki, kopie prasy polonijnej i inne archiwalne pamiątki wizyty Jana Pawła II.
https://pielgrzymki.ipn.gov.pl

4.

Wielka Księga Świadectw – Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami ze spotkań z św. Janem Pawłem II. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie będzie dla nas bardzo ważne!

5.

Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II

Kontakt

Centrala

tel./fax 15 847-62-02
tel. 15 847-61-47

E-mail

poczta@parafiakoprzywnica.pl

Ks. prob. Jerzy Burek

wewn. 17

Ks. Michał Wrona

wewn. 14

Ks. Dariusz Jargieło

wewn. 16

Kancelaria

wewn. 12

Zakrystia

wewn. 18

Organista – M. Tokarski

tel. 609-637-302

Nr konta

38 1240 2744 1111 0010 6920 6451

Regon

040056630

NIP

8641719404

Lokalizacja

27-660 Koprzywnica, ul. Krakowska 78